Góralskie śniadanie w Szkole Podstawowej nr 8 – czy to możliwe?
Tak, tak !!! Możliwe !!!
Fundacja EDU przy współpracy z Akademią Kulinarną ZST i nauczycielem gastronomii Magdaleną Winiarz, zrealizowała kolejny folkowy warsztat. Tym razem kulinarny. Mówiliśmy o góralskiej kuchni ! A od mówienia do jedzenia było blisko…. Skonsumowaliśmy góralskie śniadanie złożone z kanapki ze smalcem, oscypka z żurawiną i ogórka. Co odważniejsi spróbowali również kwaszonki. Ech…pyszności. Byli i tacy, którzy po dokładkę przyszli kilkakrotnie.
Tradycyjna kuchnia góralska to przede wszystkim niepowtarzalny smak, który nie zmienia się od wieków. W kuchni góralskiej bazuje się głownie na ziemniakach, kwaszonej kapuście, bundzu i oczywiście oscypku. Istotną tradycją, która przetrwała w regionie Zakopanego jest kiszenie kapusty, którą układa się w beczkach, wyłożonych liśćmi a następnie ugniata się je boso.
Dzięki swojej odrębności i podtrzymaniu rodzimych tradycji, folklor góralski jest ciekawą atrakcją turystyczną. Dzięki niezwykłemu klimatowi, Polskie Góry przyciągają turystów, nie tylko z całej Polski, ale również z różnych zakątków świata. Warto pielęgnować i rozpowszechniać folklor góralski – my to już wiemy!
Projekt folkowy realizowany jest w ramach działalności statutowej Fundacji EDU. Całkowity koszt projektu pokrywa Fundacja EDU.